Ako vybrať balančnú podložku?

Balančné podložky môžete využiť nielen na posilnenie vnútorných svalov, ale aj ako rehabilitačnú pomôcku. Balančná podložka slúži nielen na aktívne cvičenie, ale napríklad aj na sedenie, kedy sa učíte správnemu držaniu tela. Stačí si len vybrať tú najvhodnejšiu a zároveň zvážiť, aká veľká by mala byť, prípadne akú by mala mať nosnosť.

Balančné podložky môžete využiť nielen na posilnenie vnútorných svalov, ale aj ako rehabilitačnú pomôcku. Balančná podložka slúži nielen na aktívne cvičenie, ale napríklad aj na sedenie, kedy sa učíte správnemu držaniu tela. Stačí si len vybrať tú najvhodnejšiu a zároveň zvážiť, aká veľká by mala byť, prípadne akú by mala mať nosnosť.

Doba čítania 4 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Typ balančnej podložky

Balančná podložka z gymnastickej lopty (BOSU)

Tento typ podložky predstavuje polovicu gymnastickej lopty, ktorá je nasadená na tvrdú dosku. Cvičiť na nej môžete z oboch strán. Tvrdá strana je určená pre cviky v stoji, mäkkú časť využívame na cviky v ľahu alebo v sede.

Balančná podložka na stoličke

Balančnú podložku si umiestnite na ktorúkoľvek stoličku, pevnú aj točiacu. Vďaka nej si spevníte sed a pomôže vám udržať rovný chrbát.

Balančná doska

Balančné dosky slúžia na rehabilitáciu aj tréning. Posilňujeme s nimi stred tela, zlepšujeme jeho držanie a tiež koordináciu pohybov.

Balančná podložka pre deti

Nielenže sa na balančnej podložke deti vyhrajú, ale tiež si zlepšujú stabilitu a koordináciu pohybu. Spevňujú si vnútorné svalstvo zábavnou metódou, ktorá ich hneď tak neomrzí.

Balančné podložky pre psov

Aj naši štvornohí domáci miláčikovia občas potrebujú rehabilitovať. Balančná podložka pre psov ale tiež slúži na rozvoj prirodzeného postoja končatín.

Balančné podložky používajú aj profesionálni športovci.

Nosnosť balančnej podložky

Do 120 kg

Balančné podložky s nosnosťou do 120 kg využijú predovšetkým deti a osoby menšieho vzrastu a drobnejšie postavy.

Do 150 kg

Balančné podložky do 150 kg ocenia predovšetkým muži a ženy vyššieho vzrastu a robustnejšie postavy.

Do 200 kg

Tento typ balančnej podložky už možno radiť k poloprofesionálnym tréningovým pomôckam, ktoré môžu využívať muži aj ženy.

Nad 210 kg

S balančnou podložkou, ktorá má nosnosť 210 kg a vyššiu, sa nemusíte báť žiadnych cvikov. Taká podložka vydrží takmer všetko a bude vám slúžiť dlhé roky.

Veľkosť podložky

V súčasnosti zoženiete na trhu podložky s priemerom zhruba 32 až 38 cm . K dostaniu sú však tiež podložky s priemerom od 39 cm do 59 cm a najväčšie balančné podložky majú priemer väčší ako 59 cm. Obvykle platí, že čím vyššia cena balančnej podložky je, tým väčší je jej rozmer. Veľkosť podložky taktiež vyberajte podľa vašej telesnej konštrukcie.

Príslušenstvo

Súčasťou takmer každého balenia býva pumpička, ktorou môžete balančnú podložku podľa potreby dofúknuť. Zároveň odporúčame zaobstarať si expandéry, ktoré pomáhajú posilňovať ruky, prípadne si dokúpte inštruktážne tlačené návody ako na balančnej pomôcke cvičiť, prípadne sú k dostaniu taktiež online video návody.

Gymnastická lopta pomáha s rehabilitáciou a zároveň ju môžete využiť aj pri kardio cvičení.

Niektorým ľuďom, najmä začiatočníkom tiež pomáha, keď si pod balančnú podložku prikúpia cvičebnú protišmykovú podložku, aby sa im BOSU alebo iná podložka so zaoblenou stranou nešmýkala . Výbornou cvičebnou pomôckou je aj gymnastická lopta.

Obľúbené cviky

  • Nástup jednej nohy

Tento cvik vám spevní celé telo. Na podložku s plochou základňou si postavte jednou nohou, ktorá by mala byť mierne pokrčená, následne sa snažte čo najdlhšie na jednej nohe udržať rovnováhu. Takto pokračujte aj s druhou nohou.

  • Päta, špička

Postavte sa na balančnú podložku a najprv oboma nohami naraz prenášajte váhu na špičky, potom na päty. Opakujte niekoľkokrát za sebou. Ruky majte voľne pozdĺž tela, tak ľahšie udržíte rovnováhu. Dajte si pozor, aby ste sa neprehýbali v bedrách.

  • Drepy

Oboma nohami si postavte na vypuklú stranu podložky a snažte sa držať balans. Akonáhle si budete istí svojou stabilitou, začnite mierne krčiť nohy až do úplného drepu.

  • Kliky

Kľaknite si na všetky štyri, kolená posuňte ďalej od podložky, rukami sa zaprite o vypuklú stranu podložky a skúste urobiť aspoň tri kliky za sebou. Kolená môžete mať opreté o zem (dámsky klik), prípadne môžete nohy napnúť a skúsiť klasický klik.

Najčastejšie otázky

Je možné používať balančné podložky na sedenie aj na cvičenie?

Samozrejme, len záleží na tom, akú balančnú podložku si kúpite. Vyberať si môžete z nepreberného množstva balančných podložiek na stoličku aj k aktívnemu cvičeniu.

Môžem na balančnej podložke cvičiť bez predchádzajúcich skúseností?

Vždy radšej odporúčame konzultovať správnosť jednotlivých cvikov s fyzioterapeutom alebo trénerom. Prípadne si môžete zaobstarať tlačený návod.

Mám na balančnej podložke cvičiť v topánkach, ponožkách alebo naboso?

Vždy je lepšie cvičiť naboso, pretože tak budete najlepšie vnímať rozloženie chodidla, jeho klenbu a oporu o chodidlo nohy.